Сорбат калію E202
Харчова добавка, що відноситься до класу консервантів. За хімічним складом являє калієву сіль сорбінової кислоти.
Вперше сорбінова кислота була отримана з соку горобини у 1859 році. У 1939 році було відкрито її антимікробну дію. А вже в середині 50-х років почалося промислове виробництво сорбінової кислоти та її використання в якості консерванту.
Хімічна формула добавки Е202: C6H7KO2. З фізичної точки зору — це гранули або порошок білого кольору. Консервант Е202 є найбільш розчинним з сорбатов. Розчинність сорбату калію при кімнатній температурі складає 138 грам речовини в одному літрі води. Добавка Е202 є природним консервантом. Найчастіше сорбат калію добувають з насіння деяких рослин. Також консервант Е202 може бути отриманий синтетичним шляхом.
Сорбінова кислота і її сіль сорбат калію зокрема, входить в список найбільш популярних консервантів, внаслідок її безпеки для організму людини. Максимально-допустима доза речовини становить 0,1–0,2% від маси готового продукту. Основне застосування сорбат калію в якості добавки Е202 знаходить у виробництві сирів і ковбасних виробів, внаслідок своєї особливості зупиняти зростання цвілевих грибів. Також консерванті Е202 можуть додавати в тісто при виробництві житнього хліба для запобігання утворення на продукті крейдяної цвілі. Внаслідок свого нейтрального смаку, сорбат калію застосовується як консервант в шоколадних і кондитерських виробах, а також при консервуванні овочів і соків. Крім того, харчова добавка Е202 може використовуватися в якості консерванту в пряних і кислих соусів східної кухні, так як є достатньо ефективним антимікробним засобом при високих значеннях кислотності. Сорбат калію запобігає утворенню дріжджів і грибів в даних продуктах.
При затвердженні сорбату калію в якості харчової добавки Е202 були проведені численні дослідження, які показали що добавку можна вважати нешкідливою в дозах, що не перевищують гранично-допустимуюнорму. Лише у особливо чутливих людей сорбат калію може дратувати шкіру і слизову оболонку. Алергенність речовини вкрай мала. Добавка Е202 не чинить на організм ні канцерогенної, ні мутагенного впливу і не є тератогеном. Гранично допустима норма консервант Е202 в готовому виробі встановлюється окремо для кожного виду продуктів і в середньому складає від 0,02 до 0,2%. Точне дозування для конкретного типу продуктів можна дізнатися в нормативних документах.
Найбільш часто харчову добавку Е202 можна зустріти в наступних видах продуктів: маргарини, майонези, ковбасні вироби, копченості, джеми, соки, безалкогольні напої, вина, цукрові і борошняні кондитерські вироби.
Добавка Е202 входить в список дозволених добавок у багатьох країнах світу, в тому числі в Росії та Україні.
Застосування: | Здатна гальмувати розвиток цвілі. |