Перець Сичуанський
Характеристика прянощі — перець Сичуанський
Інші назви Сичуаньського перцю — Японський, зантоксилюм перцевий, перечник, чуань-цзяо, хуаце.
Як росте сичуанський перець?
Сичуанський перець — це плід Перцевого дерева Zanthoxylum або желтодревесника. Не відноситься до роду справжніх перців. Походження — Китай, провінція Сичуань.
Вічнозелені дерева і колючі чагарники широко поширені в субтропіках і тропіках. Численні види дерева приносять плоди з сильним перцевим запахом, не пекучим смаком. Плоди дерева — коробочка різних кольорів: оливкової, бурого, зеленого, сірого. Внутрішня частина має жовтий колір. При дозріванні плоди лопаються, розкриваючи блискуче темне зернятко. Ядерце має гіркий смак, як у чорного перцю. Видаляється, щоб не зіпсувати гіркотою спецію.
Смак і аромат сичуаньського перцю
Пряність має незвичайний гострий смак і викликає приголомшливе відчуття, подібне до дії слабкого електричного струму (від батарейки) або насиченою газованої води.
Вчені Англії встановили природу смакових відчуттів від поїдання продукту, названу «відчуттям вібрації». Дослідники довели, що перець змінює свій смак від механічного впливу.
Смак не пекучий, з кислинкою і присмаком гвоздики. Викликає легке поколювання і нетривалий оніміння. Холоднуватий, перцевий, з нотками цитрусових плодів, м'яти, анісу. Концентрація аромату, деякі відмінності у відтінках запаху залежать від видів дерева та ефірної олії, що містить 33 компонента. Основне пахощі міститься в насіннєвий коробочці, а не в насінні перцю. Тому використовуються оболонки плода.
- Продається у вигляді напіврозкритих або розкритих коробочок з чорними насінням
- Використовуються стиглі, висушені, міцні коробочки плодів (оболонки). У ступці майже не разламываются
- Гіркі насіння і плодоніжки видаляються при обробці. Наявність плодоніжки говорить про дешевий товар
- Спеція продається також в молотом вигляді. Термін зберігання — кілька місяців.
- Іноді використовуються молоде листя
- Сичуанський перець зустрічається у вигляді пасти, олії, суміші з гострими перцями, сіллю
Застосування в кулінарії
Особлива сфера застосування сичуаньського перцю — кулінарія.Популярність у індійської, китайської, тибетської, непальською, корейської, японської та африканської кухнях зробили сичуанськой перець «зіркою» місцевого ринку. Спеція є універсальною, підходить до будь-яких страв: основним, супів, м'яса, риби, овочів, морепродуктів, в маринадах, соусах, заправках і пр.
Використання передбачає два способи:
- Поєднання з різними перцями, пряними травами, бадьяном, імбиром, часником, гвоздикою, анісом і ін. В будь-якому поєднанні сичуанськой перець змінить смак і запах. Тому продукт рекомендують застосовувати в чистому вигляді, без домішок інгредієнтів.
- Самостійне використання прянощі зберігає індивідуальність оболонки спеції. Міститься в плодах рідке речовина, що підвищує чутливість смакових рецепторів, додає їжі неповторність аромату перцю.
Перед додаванням сичуанського перцю потрібно прогріти оболонки на сковороді без масла, відразу потовкти. Після чого додавати в рідкі страви-наприкінці приготування за 15 хвилин. М'ясо і рибу рекомендується натирати змішаною сумішшю з перцю і солі. Унікальність аромату, пікантність і ніжна текстура зберігаються тільки свіжоприготовлених страв.
Перець Сичуанський. Цікаві факти
- Кулінарні традиції Китаю зберігають 8 національних кухонь
- Найпопулярніша — Сычуанская. Використовує знамениту спецію для кардинальної зміни смаку продукту
- Популярна приправа «хуацзеянь» (перець з морською сіллю)
- Універсальна суміш «усянмянь» (порошок п'яти ароматів) містить насіння фенхелю, анісу, касію, гвоздику, перець сичуанськой
- Японська кухня використовує спецію для збереження натурального смаку продукту з особливим ароматом. Особливо в морепродуктах і рибі.