Куркума корінь
Багаторічна трав'яниста рослина, вид роду Куркума сімейства Імбірні. Бульбоподібне кореневищо куркуми використовується як пряність, барвник і лікарська рослина.
Застосування куркуми у кулінарії
Смак порошку куркуми приємний, ледь злегка вловимий запах, що нагадує імбир. Смак його трохи гострий, але при помірній дозі. Рекомендується його додавати до страв у дуже малих кількостях. Наприклад, для любителів плову на 1 кг рису досить порції куркуми на кінчику ножа. При цьому вносять її за кілька хвилин до готовності рису, коли вода вже википіла, а можливо і перед закладкою рису, або закладають у готовий казан (м'ясо тушковане з овочами). Кожний кулінар на Сході має свій особливий рецепт приготування плову і всі вони гарні по-своєму, але необхідно пам'ятати, що куркума чудово поєднується з будь-якими прянощами та стравами.
Очевидно, що найбільше куркума поширена на Сході і в Азії, де вона широко використовується як пряність, харчовий барвник і як лікувальний засіб. Ніяка рисова страва в цих частинах світу не обходиться без куркумі. Знамениті плави Середньої Азії, Азербайджану неможливо приготувати без цієї приправи. Наведемо лише деякі назви - "янгілік паліць" (достаток), "зарчава паліць" (куркумовий), "тієї палови" (весільний), "майіз паліць" (плов по-бухарськи) ці плави прославилися завдяки застосуванню в них куркуми.
Не лише на Сході, а й у Західній Європі куркума знайшла своє застосування. В Англії, наприклад, це традиційна добавка до всіх м'ясних та яєчних страв, а також до соусів. У багатьох європейських країнах її застосовують як золотисто-жовтий барвник у кондитерському виробництві, а також для фарбування маринадів, сирів, олій, лікерів, муштарів та гірчиці. Однією з особливостей даної приправи є те, що вона надає продуктам свіжості та збільшує термін їх придатності. Знамениті французькі омлети та яйця круто приправлені куркумою, тут же готують чудові світлі соуси, овочеві салати та супи з її добавкою.
Куркума (турмерик) не дуже стійким барвником. Тому, якщо ви забруднили турмериком дошку, стіл або рушник, не засмучуйтесь. Досить помістити ці предмети під сонячні промені, і вони досить швидко зникнуть. Саме тому кулінари рекомендують зберігати порошок куркуми подалі від прямого сонячного проміння.